Tampony z bawełny a zespół wstrząsu toksycznego

Pytanie: Słyszałam, że wszystkie wykonane z baweł­ny tampony są zdrowsze niż syntetyczne, szczególnie jeśli chodzi o występowanie zespołu wstrząsu tok­sycznego. Czy jest to prawda, a jeśli tak, czy również wszystkie podpaski wykonane z bawełny są bezpiecz­niejsze niż ich syntetyczne odmiany?

Odpowiedź: Pierwsze, wykonane w całości z bawełny tampony były badane w 1994 r. przez niezależnych bada­czy, dr. Phillipa Tierna i Bruce’a Hannę na Uniwersytecie w Nowym Yorku. Według nich materiały syntetyczne, z któ­rych produkuje się środki do ochrony higienicznej, sprzyjają wytwarzaniu pewnych substancji odpowiedzialnych za po­wstawanie zespołu wstrząsu toksycznego, podczas gdy wytwarzane z bawełny nie. Substancje syntetyczne są bardziej chłonne niż bawełna [i dlatego] sprawiają, że stężenie białek sprzyja wytwarzaniu przez bakterie toksyn potrzebnych do powstania zespołu wstrząsu toksycznego. Choć nie przeprowadzano badań porównawczych, wydaje się, że tampony wykonane w całości z bawełny są pod tym względem bezpieczniejsze.

Występowanie zespołu wstrząsu toksycznego nie wiąże się z używaniem wkładek higienicznych. Jednak wiele osób uważa, że inne czynniki występujące w materiałach syn­tetycznych używanych do wytwarzania podpasek sprawia­ją, że są one mniej pociągające niż wkładki wykonane w całości z bawełny.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.