Alternatywne zabezpieczenia

Nie wiadomo, jak długo będziemy oczekiwać na konkretną odpowiedź w sprawie bezpiecznego używania tamponów, dla­tego większość z nas ma prawo podjęcia samodzielnej decyzji, czy wygoda i łatwość stosowania tych produktów jest warta potencjalnej ceny, jaką możemy zapłacić. Zagadnienie spro­wadza się do właściwego, umiarkowanego ich stosowania, przynajmniej do czasu, gdy dalsze badania potwierdzą to, na ile bezpieczne jest stosowanie tych produktów.

Inną opcją jest poznanie wielu nowych rodzajów produktów przeznaczonych do ochrony higienicznej. Do najnowszych i najbardziej popularnych substytutów dla wkładek i tamponów należą poniższe.

Miseczki menstruacyjne (Menstrual cups): Są to małe wy­konane z plastiku lub gumy zbiorniczki, które umieszcza się w pochwie tak jak diafragmy. Umieszczone w pochwie na 12 godzin, zbierają krew miesiączkową. Ponieważ chronią one przed dostępem powietrza do krwi miesiączkowej, nie ma charakterystycznego zapachu towarzyszącego krwawieniom miesiączkowym. Minusem ich, według niektórych ekspertów, jest to, że stosowanie określonych rodzajów miseczek menst­ruacyjnych przynajmniej teoretycznie obciążone jest takim samym ryzykiem rozwoju zespołu wstrząsu toksycznego jak tampony.

Padettes: Jest małym, podobnym do wkładki higienicznej, produktem, który umieszcza się między wargami sromowymi, i ma on klapki, które zakłada się na wargi sromowe, dzięki czemu pozostaje w miejscu założenia. W przeciwieństwie do tamponów nie wnika do wnętrza strefy intymnej i w przeci­wieństwie do tradycyjnych wkładek istnieje mniejsze ryzyko, że będzie przeciekać lub się przesunie. Jednak nie można ich stosować jako jedynego zabezpieczenia, szczególnie podczas dni z obfitym krwawieniem. Gdy połączy się je z tamponem o silnych właściwościach absorpcyjnych, mogą zwiększyć two­ją ochronę.

Wkładki materiałowe wielokrotnego użytku: Wkładki hi­gieniczne wykonane z materiału, który jest prany i ponownie używany po każdym cyklu. Zwykle wykonane są one z czystej bawełny i pozbawione są całkowicie zanieczyszczeń chemicz­nych. Jeśli ręczne pranie zabrudzonych wkładek nie jest tym, co sprawia ci przyjemność, nie nadają się one dla ciebie.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.